Dil Öğrenmenin Psikolojik Faydaları

Eskiden insanlar yeni bir dil öğrenmenin kafa karışıklığına yol açacağını düşünürlerdi. İnsanların daha fazla kelime haznesine sahip olmasının problem yaratacağını savunurlardı. Fakat sonradan bu tezler yeni yapılan araştırmalarla gölgede kaldı. Ana dilimiz haricinde yeni bir dil öğrenme çabası çok güzel bir başlangıçtır. Yeni bir dil öğrendiğinizde hayata bakış açınız gelişir. Başka diyarlara yolculuk yaparsınız ve birbirinden farklı kültürler tanıyabilirsiniz. Psikolojik olarak bütün bu gelişmeler sizi rahatlatır ve sizin için birçok yararı vardır. Hem eğitimle alakalı konularda hem de kariyerinizin dışındaki planlarınızda size katkı sağlar. İş ararken tercih edilme sebebi olabilirsiniz ya da dünyayı gezerken, gittiğiniz ülkelerin dilini ana diliniz gibi konuşabilirsiniz. Başka bir milletin edebiyatını, sanatını kendi diliyle anlayabilirsiniz. Yeni bir dil öğrenmek, zihninizi geliştirir, beyninizin egzersiz yapmasına yardımcı olur. Aynı zamanda zekânın gelişmesine ve hafızanın güçlendirmesine olan katkıları da bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Özgüveniniz tazelenir, bambaşka bir insana dönüşebilirsiniz. Bu yazımızda yeni bir dil öğrenmenin psikolojik faydalarından bahsedeceğiz.

 

Daha fazla kişi ile iletişime geçebilirsiniz.

Başka diller öğrendiğinizde o dili konuşan insanlarla tanışma fırsatı bulursunuz ve bu sizi sosyal açıdan inanılmaz şekilde ilerletecektir. Bu sayede kendinize olan güveniniz artar ve ne kadar kişiyle iletişime geçerseniz o kadar deneyim kazanırsınız. Bir dil bir insan demişler!

 

Birden fazla görev yeteneğiniz gelişir.

İnsan psikolojisi, kaldırabildiği kadar sorumluluğu yerine getir. Fazla sorumluluk almak strese girmenize yol açabilir. Fakat farklı diller öğrendiğinizde farklı sorumlulukları da alma yeteneğiniz artar ve aynı ayda birkaç işi yönetebilmek sizi strese sokmaz.

 

Etrafınızda olup biten olayları daha iyi gözlemleyebilirsiniz.

Yeni bir dil öğrendiğinizde o dile sahip bireylerin duygu ve düşüncelerini daha iyi tanıyabilir, empati yapma yeteneğinizi geliştirme fırsatını bulabilirsiniz. Başka biri gibi düşünmeyi, dinlemeyi, okumayı, araştırmayı öğrenirsiniz.

 

Dünya görüşünüz daha olumlu hale gelir.

Dünyada gelişen olaylara sadece kendi baktığınız gözle bakmak yerine, başka bir gözle bakmayı öğreneceksiniz. Bu sayede görüşleriniz daha açık ve evrensel nitelikte olmaya başlar.

 

Karar verme hızınız artar.

Karar vermekte çok zorlanan bir bireyseniz ve kendi hayatınızda ikilemleri fazlaca yaşıyorsanız, başka bir dil öğrenmek bu konuda da size avantaj sağlıyor. Kendi anadilinizin içindeki önyargılardan ve duygusal tepkilerden kaçma şansınız olur ve gerçeklerle daha iç içe olarak objektif bakış açısını benimsersiniz. Beyninizi daha çok kullandığınız için ikileme düşme probleminiz azalır ve daha kendinden emin kararlar alabilirsiniz.

 

Dikkatiniz daha da artar.

Yabancı bir dil öğrendiğinizde, olaylara olan bakışınız daha da yoğunlaşır. Olaylardaki bağlantıları daha kolay çözümlersiniz. Konsantrasyonunuz kolay kolay dağılmaz.

 

Bunamayı önler.

Yeni bir dil öğrenmek beyni geliştirir ve aktif olarak çalışmasına imkân sağlar. Alzheimer olma ihtimalinizi oldukça azaltır, psikolojik olan hastalıkların birçoğunun önüne geçer. Hafızayı da güçlendirdiğinden, daha geç yaşlanırsınız.

 

Aktivasyonunuz iki katına çıkar.

Birden fazla dil bilen insanların hem iş hem sosyal hayatında daha aktif olduğu gözlemlenmiştir. Her olayda, kullandığınız kadar dil aktif hale geldiği için hangisinin uygun olduğuna karar verirsiniz. Bu seçme imkânı, zihinsel gelişime katkı sağlıyor.

 

Daha iyi kariyer seçenekleriniz olur ve özgüveniniz artar.

Yeni bir dil öğrendiğinizde, çok farklı insanlarla tanışacağınız ve çok farklı işleri yerine getirebileceğiniz için istihdam olanağınız artacaktır. Bu sizi bir adım öne çıkaracak ve seçilmenize değil seçmenize fırsat verecektir. Ülkemizde en çok tercih edilen diller; İngilizce, İspanyolca, Çince, Almanca, Arapça ve Rusçadır. Bu dilleri bilmek sizin avantajınıza olacaktır.

 

Dinleme ve duyma becerisini geliştirir.

Yabancı bir dil öğrendiğinizde o dili sadece konuşmaz, yazar, dinler ve okursunuz. Bu aşamalarda duyduğunuz kelimeleri birbirinden ayırmak için daha dikkatli olursunuz ve bu da dinleme ve duyma becerisinin gelişmesine katkı sağlar.

Bonus: John Vandawalle adındaki bir dil bilimci toplamda 35 dil biliyor ve ‘’dünyanın en çok dil bilen insanı’’unvanını taşıyor. İnsanlara kendi dilleriyle konuşmamayı saygısızlık olarak görüyor.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir