Dil ve İletişim

İnsanlar her zaman anlaşılmayı ve kendisinin dinlenmesini bekler. Bazen konuştuklarımızı karşımızda ki insan anlamaz. Kimi zaman da tek bir hareketimizle karşımızda ki insan çok şey anlar. Dil ve iletişim, birbirine ne kadar çok benzese de aslında ikisinin de farklı yönleri vardır. Dil, konuşarak iletişim kurabilmemizi sağlayan bir araçtır. İletişim ise sözlü ve sözsüz bir şekilde anlaşabilmemizi sağlar. Etkili iletişim kurabilmemiz için dile çok iyi hakim olmamız gerekirken, bazen de farklı bir dili olan yabancıyla anlaşabiliyoruz. Daha psikolojik açıdan bakarsak, başkasının yaşadığı durumu anlayabilmek için empati kurmaya çalışıyoruz. Bu yazımızda Empati Dili ve İşaret Dili’nden bahsedeceğiz.

 

Empati Kurabilme Mucizesi

Empati kurmak kimilerine göre bir çaba gerektiren kimilerine göre ise doğuştan gelen bir içgüdüdür. Empati kurmak aslında başkalarının genellikle kötü durumlarda ki hislerini anlayabilmek için kendimizi o kişinin yerindeymişiz gibi düşünme şeklidir. Empati kurabilen insanlar genellikle merhametli, düşünerek konuşan, meraklı ve herkesin farklı bir hayatı farklı bir düşüncesi olduğunu varsayarak hareket edip, konuşurlar. Ünlü düşünürler empatiyi farklı şekilde yorumlarlar. Freud’a göre empati başkasının ruhsal yaşamından çok o kişinin kazandığı deneyimlerini baz alarak düşünmek,hareket etmek,araştırmak ve bulmak şeklinde  olduğunu düşünür. Goleman (1996) empatiyi, kendi duygularını tanımak, duygularını yönetebilmek ve karşımızda ki kişinin duygularına duyarlı olabilmektir. Adler, tamamıyla başka bir insanın gözünden bakabilmek,hissedebilmek şeklinde ifade eder. Dökmen (2013) ise bir insanın kendini başkasının yerine koyabilmesi olarak ifade eder. Karşımızda ki kişinin ruhsal durumunu, düşüncesini direkt olarak anlamasak da, karşımızda ki kişinin ruh halini ya da düşüncelerinin benzerlerini kendimizde bulabilir ve tahmin edebiliriz. Aslında bu bira içgüdüseldir. Yani kimi insanlar 6.hislerinin güçlü olduğunu söyler. Empati kurabilmek için 6.hislerin yanı sıra karşımızdaki kişiyi ve onun duygularını hissetmek ve anlamak çok önemlidir. Empati de sözel ve sözsüz şekilde gerçekleştirilebilir. Kişinin mimiklerinden onun o an ki ruh halini hissedebilmek sözsüz empatiye örnek verilebilir. Sözel olarak da karşımızda ki kişi size yaşadıklarını ve hissettiklerini sözel olarak anlatırsa empati hem sözel olarak hem de daha kolay gerçekleşmiş olur.

 

dil ve iletişim

 

Beden Dili ve İşaret Dili

Araştırmaların sonuçlarına göre iletişimin etkisinin %7 lik kısmı kişinin söyledikleri, %38işitme ve ses tonu %55 vizyonunun yani beden dilinin etkili olduğunu göstermekte. Beden dili, iletişimde önemli bir konuma sahip. İnsanlık tarihi boyunca eski iletişim araçlarımızdan
birisidir. Yüz yüze kurduğumuz iletişimlerde beden dili, mimik ve duygu aktarımında bulunur. Bu da karşımızda ki kişinin bizi daha iyi anlamasını sağlar. Giydiğimiz renkler, kullandığımız aksesuarlar, oturuş şeklimize kadar dikkat ettiklerimiz aslında karşımızda ki kişiye mesajlar
verir. Aynı zaman da iletişimi güçlendirir. Örneğin; şirket için bir iş görüşmesine giderken turuncu ya da pembe renklerinden çok siyah, gri ya da lacivert gibi renkler tercih ederiz.

İşaret Dili ise, işitme engelliler için tasarlanmış bir iletişim şeklidir. Kişi mimiklerini, el ve kol hareketlerini, beden dilini kullanarak oluşturduğu iletişim şekline İşaret Dili denir. Her ülkenin kendine özgü işaret dili vardır. Son zamanlarda da işaret dili için birçok eğitim verilmekte. İşaret Dili, aslında sadece işitme engellilerin değil, günümüzde çoğu insanın da iletişim için kullandığı bir iletişim aracıdır. Sonuç olarak iletişim kurmak sadece sözlü değil sözsüz olarak da gerçekleşebilir.

Empati kurmak iletişimde karşı tarafı anlamayı sağlar. Beden Dili ise karşı tarafın bizi daha iyi anlamasını sağlar. İşaret dili ise hiç konuşmadan da karşı tarafı anlamayı ve kendimizi ifade etmemizi sağlar.

You may also like...

2 Responses

  1. Elena dedi ki:

    hello, my name is Elena. I want to work with you company. I speak russain and ukraine language as native and im lawyer and translator also. So how can i sent you my resume?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir