İspanyolca Konuşan Kültürlerde Dilin Kültüre Yansıması

İspanyol Kültürü ve Dili’nin Önemi

İspanya, bir çok ülke ve toplumdan etkilenen zengin ve çok yönlü kültürel mirası ile biliniyor. İtalya’dan sonra İspanya, toplamda 40 Dünya Miras Alanı ile UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer almakta. İspanyolca, mevcut ve birleşmemiş Amerika kıtasının dillerini, bugün dünya çapında yaklaşık 480 milyonluk bir nüfusla birleştiriyor. Latin Amerika’nın yanı sıra İspanya’nın kültür ve etnik köken üzerinde de yüksek düzeyde etkisi oldu. Bu etki ile Latin Amerika kültürü zenginleşti. Şimdilerde çoğu ülkelerin yükseköğretim kurumlarında İspanyolca için bir sınıf sunulmakta.

İspanya’nın üçüncü büyük şehri olan Valencia’daki kültürel ve mimari zenginlik, içte ve dışta heykellerin yer aldığı Palacio de Marques de Dos Aguas sarayıdır.

Güney Avrupa ülkeleri doğal olarak kuru ve sıcak iklimler nedeniyle yüksek kalori tüketerek daha hızlı metabolizma ve daha fazla öğün tüketir, ancak İspanyollar günde en az beş öğün yemeyi sever. Mutfak kültürünün önemli olduğu bir ülke olan İspanya’da, kolay hazırlanabilen bir o kadar da lezzetli yemekler üretmek için on, yirmi ve otuz yıl harcayan ustalar mevcut.

İspanyolca Konuşan Ülkeler

İspanyolca aksan bakımından yumuşak ve kulağa güzel gelir. İspanyolca konuşan kültürlerde, çeşitli İspanyolca aksanı vardır. İspanyolcayı konuşan her ülke aynı aksanı kullanmaz. Aralarında İspanyolcayı en iyi konuşan ülkeler ve en kötü kullanan ülkeler de mevcuttur. Aksan olarak toplumda ki insanların bir kısmı gırtlaktan konuşurken bir kısmı yumuşak konuşmakta. Madrid İspanyolcası ve Barcelona İspanyolcası farklı ve Güney tarafında bulunan şehirlerde de İspanyolca kullanımı oldukça farklılık göstermekte ama çoğu zaman harflerin okunuşunda farklılık göstermekte. İki ‘’L’’ harfinin yan yana gelmesi İspanya’da ‘’C’’ olarak okunurken, Latin Amerika ülkelerinden bir kısmında ‘’Y’’ olarak okunmakta. İspanyolca da günlük konuşma dili,resmi dil,samimi dil kullanımında kültürel farklılıklar olabilmekte. Dünya üzerinde en çok konuşulan diller arasında İspanyolcanın da yer aldığını biliyor muydunuz? İspanyolca konuşan ülkeleri sıralayacak olursak;
1. Meksika
2. Guatemala
3. Honduras
4. El Salvador
5. Nikaragua
6. Kosta Rika
7. Panama
8. Küba
9. Dominik Cumhuriyeti
10. Porto Riko
11. Kolombiya
12. Venezuela
13. Ekvador
14. Peru
15. Bolivya
16. Şili
17. Paraguay
18. Uruguay
19. Arjantin
20. İspanya
21. Ekvator Ginesi (Fransızca ve
İspanyolca resmi dili)

İspanyolca Konuşan Ülkelerin Haritada ki konumları

İspanyolca Konuşan Ülkelerin Haritada ki konumları

Hem İspanyolca Konuşuyorlar, Hem Kültürlerinden etkileniyorlar

İspanyolca yapı bakımından Latin dilleri arasındadır. Ülkenin dili kendi kültürüne etki ettiği gibi, aynı dili kullanan farklı ülkeler de dilin kullanıldığı ülkenin kültüründen etkilenmekte. Sırasıyla vermiş olduğumuz ülkeler arasında hem İspanyolca konuşup, hem de İspanyol kültürü etkisinde olan ülkeler de mevcut. İlk olarak Meksika’nın İspanyol Boğa Güreşi kültürünü alıp, ülkelerinde sürdürmesini örnek olarak gösterebiliriz. El Salvador’da mutfak kültürü olarak yüksek ölçüde İspanyol mutfağı etkisinde kalmıştır. İspanyolca konuşan ülkeler, İspanyollar için büyük bir avantaj sunmakta.İspanyollar dil sorunu olmadan diğer ülkelerde ki güzellikleri rahatlıkla anlayabilmekte.İspanyolca konuşan ülkeler ise İspanyol kültürünü,müziğini,dansını ve futbolunu daha iyi kavrayabiliyor ve bu durum daha eğlenceli bir hale geliyor. İspanyolca konuşan ülkeler kolaylıkla aksanları ayırt edebiliyor. Bu durum küçük de olsa fayda sağlamakta.

Madrid ve Barcelona aksanının Güney bölgelerinde kullanılan İspanyolca aksanından farklı olduğundan bahsetmiştik. Sırasıyla vermiş olduğumuz bu ülkeleri; müziği,sanatı,kültürü ile birleştirmekte ve daha yaygın hale getirmekte. Sonuç olarak; İspanyolca konuşan kültürlerde dilin kültüre yansıması birliği ve beraberliği getiren bir durumdur.

 

Yazar: Ecem ÖZDEMİR

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir