J.R.R Tolkein ve Muhteşem Dil Yeteneği

Yüzüklerin efendisi

Hepimizin beğenerek izlediği ve sinema tarihine damga vuran filmlerin başında gelen Yüzüklerin Efendisi sadece efektleri, konusu ve kurgusu ile değil aynı zamanda “Orta Dünya” olarak belirtilen bölgede yapay olarak üretilen dillerin zenginliğiyle de dikkatleri üzerine çekmeyi başarmıştır.

İngiliz filolog J.R.R Tolkein filoloji denilince akla gelen ilk isimlerdendir çünkü Tolkein ilk kişisel dil sistemini daha 13 yaşındayken oluşturmuş ve bu sistem ilerleyen zamanlarda Quenya, Khuzdul ve Kara Lisan olarak filmlerde karşımıza çıkmıştır.

Tolkein ortaokuldayken ilk Elf Dili’ni oluşturmaya başlamış ve bu dile Quenya ismini vermiştir daha sonra Latince, Yunanca, İtalyanca, İspanyolca, Gothic, Eski Norse, Eski İngilizce ve birçok antik Germen diline hakim olmayı başararak bu alanda kendisini iyice geliştirmiştir. Tolkein’in en favori dili ise Fince’dir.

Tolkein Elf Dili’ni oluştururken kurmaca bir dilde olması beklenmeyen ağızlara da yer vererek farklı bölgelerde yaşayan Elf’lerin farklı ağızlarla konuşmasını sağlamış ve yarattığı dil sisteminin muhteşemliğini gözler önüne sermiştir.

Tolkein dilleri oluştururken dillerin canlı birer varlık olduğunu unutmayıp zaman içinde bu dilin gelişmesini bazı kelimelerin ölmesini ve yeni kelimelerin üretilmesini de sağlayarak bizleri bir kez daha şaşırtmıştır.

Tolkein bu dilleri yaratmakla kalmamış bu dillerle ilgili edebi metinlere de imza atarak inanılmazı başarmıştır. Tolkein’in ürettiği dillerden en meşhur olanı Elf dili ise Yüzüklerin Efendisi ve Hobbit üçlemelerinde sıkça kullanılmıştır.

Tolkein’in Elf diliyle kaleme aldığı en uzun edebi metin ise Namarie isimli şiirdir.

Quenya dilinde bazı basit kelimelerin anlamları:

Dünya – ambar, cemen

Gök – menel

Su – nén

Ateş – nár

Gece – lóme

Gündüz – aurё

Kadın – nís

Erkek – nér

Quenya dilinde Orta Dünya terimleri:

Mar-nu-Falmar – Dalgaların altındaki Ülke

Quenta Silmarillion – Silmarilerin Hikayesi

Namarie – “İyi ol”

Khuzdul dili ise Orta Dünya’da Cüce’ler arasında kullanılan gizli bir dildir. Cirth Alfabesi ile yazılan Khuzdul Dili’ni kullanan Cüce’ler gerçek dünyada yahudilere benzetilmektedir, bunun sebebinin hem Cüce’lerin hem de yahudilerin “iki grup da yaşadıkları yerin hem yerlisi hem yabancısı olmuşlardır, yaşadıkları yerin dilini kendilerine özgü bir aksan ile konuşmaktadırlar.” sözleriyle desteklemektedir.

Khuzdul, aslında Cüce’lerin gizli dilidir. Yüzüklerin Efendisi ve Hobbit filmlerinde ender de olsa duyulmaktadır.

Baruk Khazâd! Khazâd ai-mênu!

“Cüce’lerin Baltaları! Cüce’ler peşinizde!”

Balin Fundinul uzbad Khazad-dûmu

Moria’nın lordu Fundin’in oğlu Balin.

Kara Lisan ise Mordor’un dili olarak bilinir ve Sauron tarafından yaratıldığına inanılmaktadır. Quenya’nın aksine Kara Lisan’da yazılan herhangi bir edebi dil bulunmamaktadır bunun sebebinin Kara Lisan’ı kullanan kesimin vahşi, barbar ve kötücül olduğu düşünülmektedir.

Ancak hepimizin gözlerinin önüne rahatça gelen Yüzüklerin Efendisi’ndeki yüzüğün üzerindeki yazılar Kara Lisan ile yazılmıştır. Yüzükte ise şöyle denilmektedir.

“Ash nazg durbatulûk, ash nazg gimbatul,ash nazg thrakatulûk agh burzum-ishi krimpatul.”

“Hepsine hükmedecek bir yüzük, hepsini o bulacak, Hepsini bir araya getirip karanlıkta birbirine bağlayacak.”

Biz de Ollang olarak Tolkein gibi bir dâhiyi bize bu enfes içerikleri verdiği için şükran ve saygı ile anıyor kendisinin yolunda ilerlemeye ve sizlere en iyi hizmeti vermeye çalışıyoruz.

İhtiyacınız olan Quenya, Khuzdul veya Kara Lisan ya da uzaylı dili olsun hiç fark etmez Ollang olarak biz öğrenir sizin için çeviririz.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir