Yeni Bir Dil Öğrenmek Artık Çok Kolay

Siz de yeni bir dil öğrenmek isteyip, ne yapacağını bilmeyen ve harekete geçemeyenlerdenseniz bu yazı tam da sizin için hazırlanmış! Küreselleşmenin artması ve popüler kültürün etkisiyle en az bir dil öğrenmek artık insanlar için kaçınılmaz hale geldi. Özellikle İngilizce bilmeyen bir kişinin sektörde iş bulması oldukça düşük bir ihtimal. Öyleyse, öncelik olarak Dünya üzerinde en yaygın kullanılan dilleri araştırıp, bu diller arasından ilk öğrenmek istediğinizi seçtikten sonra merdivenin ilk basamağına adımınızı atmış olacaksınız. Ve attığınız her basamakta motivasyonunuz da artacak. Bu yazımızda sizlere, ‘’Dil öğrenmek için kendimi nasıl motive edebilirim?’’ve ‘’Nasıl yabancı dil öğrenilir?’’ sorularının cevaplarını sunacağız.

Dil Öğrenmek İçin Kendimi Nasıl Motive Ederim?

Dil öğrenmek için kendimiz nasıl motive ederim? ya da Dil öğrenmek için kendimi nasıl ikna ederim? Sorularına cevap verecek olursak, ilk olarak dil öğrenmenin kendimize faydası olacağını göz önünde bulundurmalıyız. Eğer bir hayaliniz varsa, o hayale ulaşmak için çabalarsanız o hayalin olup olmayacağı hakkında elinizde iki cevap olacaktır. Ya hayaliniz gerçekleşecektir ya da gerçekleşmeyecektir. Ama eğer bu hayaliniz için çabalamayacaksanız, bu hayaliniz için yalnızca tek bir sonuç olacaktır ve bu hayaliniz hep bir hayal olarak kalacaktır. Öyleyse, denemekte fayda var. Yabancı dil bilmek, öz geçmiş bilgilerinizi doldurduğunuzda işe alım süreciniz sırasında size negatif değil mutlaka pozitif bir değerlendirme sağlayacaktır. Çalışmalarınızı daha çok verimli hale getirmek için motivasyon yazıları yazıp, çalışma masanıza koymanız daha istekli olmanızı sağlayacaktır. Telefonunuza çalışmak için günlük hatırlatıcı ayarlamanız, çalışmayı unutmayıp her gün rutin hale gelmesini sağlayacaktır. Belki bir gün resmi dili öğrenmiş olduğunuz dil olan ülke de çalışma fırsatı bulabilirsiniz! Yabancı dil öğrenmek için çıktığınız her basamak kariyerinizi ve kişisel gelişiminizi zenginleştirmeye devam edecektir.

Nasıl Yabancı Dil Öğrenilir?

Her şeyden önce eğer öğrenmek istediğiniz dil hakkında bilginiz varsa, online seviye tespit sınavı ile dil seviyenizi öğrenmelisiniz. Eğer hiçbir şey bilmiyorsanız, en alt seviyeden öğrenmeye başlayabilirsiniz. İlk işimiz kendimize bir gramer kitabı ve çalışma kitabı almalıyız. Motivasyonunuz için kendinize kalem ve güzel bir defter de alabilirsiniz. Daha sonrasında kendiniz için ilk haftalık planınızı oluşturun. Peki bu planı nasıl oluşturabilirim? Diyorsanız. Şimdi ondan bahsedeceğim.

İlk olarak seviyenize göre en az bir okuma kitabı almalısınız. Zaten kitaplar sizin seviyenizde olduğu için sizi zorlamayacak ve öğrenmenizi sağlayacaktır. Aldığınız kitap sadece okumak için değil! Aynı zaman da okuduğunuz her kitap için haftada en az bir yabancı dil özet çıkarmalısınız. Ek olarak, okuduğunuz kitapta geçen bilmediğiniz kelimeleri de not alıp,Türkçe karşılıklarına bakmak sizin için faydalı olacaktır. Daha sonra kendinize hangi türde seviyorsanız, öğrenmek istediğiniz dilde yabancı bir dizi bulmalısınız. Öncelik olarak, henüz başlangıç seviyesindeyseniz diziyi Türkçe altyazılı izlemeye başlayıp, öğrenmek istediğiniz dile kulak aşinası olmaya yani o dili duymaya alışmanız gerekli. Daha sonrasında o dizide ilginizi çeken ve ilk defa duyduğunuz kelimeleri not alıp anlamlarına bakmak akılda kalıcı olacaktır. Artık bu durum müziklerinize de yansımalı! Öğrenmek istediğiniz dilin şarkılarını dinlemeye başlamalısınız. Almış olduğunuz gramer kitabı ve çalışma kitabını haftalık periyotlara ayırdıktan sonra her hafta için ayırdığınız kısımları haftalık planınıza dahil etmeyi unutmayın! Teknoloji’nin ilerlemesiyle artık dil öğrenmek için programlanan uygulamalardan da faydalanabilirsiniz. İşte tüm bu saydıklarımızı haftalık planınıza dahil edip, kendinize bir tamamlama listesi oluşturduktan sonra her şey daha basit ilerleyecektir.

Başarmak aslında çok kolay. Walt Disney’in de söylediği gibi “Eğer hayal edebilirsen, yapabilirsin.”

 

Yazar: Ecem ÖZDEMİR

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir